Propunator: Prof. Inv. Primar Pogea Rodica
Colegiul Economic "Emanuil Gojdu"
Scoala Gimnaziala Nr. 7 Hunedoara

PROIECT DIDACTIC
CLASA a IV-a C
DATA: 3.XII. 2013
ARIA CURRICULARA: CDS
OBIECTUL: Educatie financiara "Banii pe intelesul copiilor"
UNITATEA DE INVATARE: Moneda nationala a altor tari
SUBIECTUL: Misteriosul reportaj de televiziune
TIPUL LECTIEI: recapitulare/evaluare
SCOPURI:
  1. S1- Sa utilizeze unele elemente de limbaj specific domeniului financiar-bancar in rezolvarea sarcinilor de pe tabla.
  2. S2-Sa identifice situatiile in care se realizeaza o tranzactie financiara, un schimb de marfuri sau realizarea unor servicii.
  3. S3- Dezvoltarea deprinderilor de comunicare, de negociere si de solutionare a sarcinilor primite in contexte diferite.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
  1. O1- Sa rezolve un rebus pentru a descoperi numele unui calculator special.
  2. O2- Sa completeze unele texte lacunare, dovedind insusirea termenilor specifici.
  3. O3- Sa recunoasca numele personalitatilor de pe bancnotele afisate.
  4. O4- Sa recunoasca si sa asocieze valuta cu zona sau tara corespunzatoare.
  5. O5- Sa constientizeze rolul important al banilor in viata omului, al gestionarii chibzuite a acestora.
STRATEGIA DIDACTICA:
Tipul:
  • algoritmica
  • expozitiv-euristica
  • evaluativ-stimulativa
  • activ-participativa
Metode si procedee:
  • Conversatia euristica
  • Observarea sistematica
  • Activitate frontala
  • Ciorchinele
  • Activitatea in echipa
  • Jocul de rol
  • Problematizarea
Mijloace de invatare:
  • Planse cu exercitii
  • Obiecte reale pentru jocul de rol
  • Bilete surpriza
  • Banii decupati din caiet
  • Bancomat din carton
  • Ghiseu "Casa de schimb valutar"
Tipuri de invatare:
  • Inteligibil
  • Operational
Forme de organizare:
  • Individual
  • Pe perechi
  • Frontal
BIBLIOGRAFIE:
  • Manualul "Educatie financiara" - Banii pe intelesul copiilor-auxiliar curricular (clasele I-IV)
  • Caietul elevului "Educatie financiara" - Banii pe intelesul copiilor-auxiliar curricular (clasele I-IV)
  • Ghidul invatatorului "Educatie financiara" - Banii pe intelesul copiilor-auxiliar curricular (clasele I-IV)
Etapele lectiei Obiective operationale Descrierea activitatilor de invatare
(prezentare sintetica)
Strategie didactica Evaluare
1.Captarea atantiei Prezentarea personajelor si a rolului lor in aceasta noua lectie de educatie financiara: Reportera Romina impreuna cu fotografa Ana si Ingerul Domnului. exploziv-euristica
Conversatia, explicatia
2. Anuntarea subiectului si a obiectivelor Titlul lectiei de recapitulare este "Misteriosul reportaj de televiziune" cu obiectivele: sa dovedeasca insusirea termenilor specifici, sa recunoasca bancnotele romanesti si valuta, sa adopte un comportament chibzuit in gestionarea banilor. exploziv-euristica
Conversatia, explicatia
algoritmica
3. Prezentarea materialului de recapitulat O1
O2
O3
O4
O5
A. Verificarea orala a cunostintelor
-Sa completeze cu termenii cunoscuti si sa obtina pe verticala rebusului numele unui calculator special.
-Sa uneasca ceea ce se potriveste cu o sageata.
-sa rezolve o problema: Ionel are o suma de bani. Cumpara o ciocolata si ii ramane suma de 2 lei. Constata ca, daca ar mai avea 3 lei ar putea cumpara 2 ciocolate. Cati lei costa o ciocolata? Cati lei are Ionel?
-proverbe si zicatori
B.Prezentarea jocului de rol "Misteriosul reportaj de televiziune"
-Intalnirea reporterei cu Ingerul Domnului.
-Vizita lor la magazin.
-Vizita la medicul stomatolog.
-Intalnirea cu cei doi fermieri.
-Consolarea unei fetite plangacioase.
-Repararea telefonului.
-Vizita la autoservice.
-Intalnirea cu cele doua croitorese.
-Fetita trista de la Biserica.
exploziv-euristica
Conversatia, explicatia
Evaluativ-stimulativa

Aprecierea verbala-algoritmica

Problematizarea

Evaluativ-stimulativa

Aprecierea verbala

Conversatia, explicatia

Evaluativ-stimulativa
Evaluare orala


Evaluare formativa


Evaluare formativa
4. Incheierea lectiei Adunarea tuturor personajelor in jurului tristei fetite si proclama "Banii nu aduc fericirea, mult mai de pret e iubirea" si se canta colinda "Astazi s-a nascut Hristos" Evaluativ-stimulativa Evaluare orala
5. Aprecieri Se fac aprecieri generale asupra activitatii desfasurate si a participarii elevilor si sunt recompensati cu cate un portofel in care sa-si pastreze banii. Aprecierea verbala
 
Rebus

B A N U L
D U C A T
M O N E T A R I E
C A R D U L
I O R G A
P O L I M E R
V A L U T A
T R O C U L

Pe coloana AB veti obtine numele unui calculator special

A
_ _ _ _ _
_ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _
B

  1. Marfa recunoscuta ca mijloc de plata si schimb.
  2. Prima moneda romaneasca.
  3. Fabrica care produce monede.
  4. Instrument de acces la un cont bancar.
  5. Personalitate pe bancnota de 1 leu.
  6. Hartie speciala din care se fac bancnotele.
  7. Moneda nationala a unei tari folosita pentru cumpararea unor marfuri din strainatate.
  8. In trecut mijloc de plata si schimb.